Prečo práve vzpieranie?

Vzpieranie je jeden z najunikátnejších športov na zemeguli. Žiadny šport nevyžaduje takú maximálnu intenzitu v spolupráci s perfektným technickým prevedením v takej obrovskej rýchlosti a sile.

 

 

Jeden z prekvapivých dôvodov prečo je vzpieranie také úžasné je jeho vplyv na kardio-vaskulárny systém. Pred pár rokmi, MUDr. Michael Stone študoval vzpieranie pre benefity na srdcovo-cievny systém. Bol šokovaný, keď objavil, že vzpieranie skutočne zlepšilo tento systém. Ale prečo? Je to z jednoduchého dôvodu dĺžky pohybu činky.

V ohybe zápästia sa činka môže hýbať približne 10cm. Počas premiestnenia a nadhodu, činka sa hýbe zo zeme nad hlavu smerom hore približne 2,1m. Každý sval tela sa pri tomto pohybe zapája vrátane hlbokého stabilizačného systému. Rovnako tak pár sérií trhov spôsobí zadýchanie sa, „potôčiky" potu a prudké zvýšenie srdcového tepu. Takto to vyzerá napr. pri dlhom behu...

Ľudské telo je postavené ako jeden celok. Zdvíhaním činky zo zeme nad hlavu je celé telo volané do práce. Keď začne človek pomalý proces pridávania si závaží na činku, celé ľudské telo to kompenzuje tým, že sa stáva silnejším a väčším. Pri začiatkoch vzpierania začnú nováčikovia objavovať svaly, o ktorých ani nevedeli, že ich majú a niektoré ich časti oblečenia začínajú vyzerať zaujímavo, keď sa začínajú objavovať ladné krivky svalov celého tela... ...áno, celého tela...

Pri vzpieraní je veľmi ťažko sa preténovať alebo cvičiť technicky správne s príliš ťažkými váhami. Pri vzpieraní neexistuje lavička, stojany ani žiadne iné podpory. Tu ani partner nemôže pomôcť potlačiť činku pre ďalšie opakovanie. Vzpieranie si vyžaduje disciplínu a zdravý rozum pri výbere správnej váhy pre svoje schopnosti. A to sa oplatí! Ten pocit dostania vlastnej váhy nad hlavu sa zapíše v pamäti človeka na roky... Počas týchto tréningov pochopíte dôležitosť krátkych, rýchlych a intenzívnych tréningov. Ak dokážete všetky tri vzpieračské cviky s vlastnou váhou, pozrite sa do zrkadla. Potom porozumiete významu vzpierania. 
12/2013

ikonka mobil
0918 964 525
ikonka domcek
1st CF camp Banská Bystrica
Starohorská 1
ikonka facebook
Copyright © 2019 Base Gym Banská Bystrica. Všetky práva vyhradené.
Joomla! je voľne šíriteľný softvér vydaný podľa GNU General Public License.
CrossFit je registrovaná ochranná známka. Na našej stránke je značka "CrossFit" použitá na základe zákona o ochranných známkach 506/2009 Z.z., § 14 ods. 1 a to na účely bližšej špecifikácie služby, ktorú ponúkame.

Grafika murgasova.eu
Webdesign ZM Design